5 questions to: Jay Leno (RC Culture)

jay leno

He is one of the awesome guys we met this year in Sweden (and that we talk to quite often since then 😉 ).
He has tons of ideas for new rigs, is building at least one right now and already planning new projects for next year – we start to think he doesn’t sleep at all, as we usually talk in the middle of the night 😉 (and he is wearing sunglasses.. hmm..). But being serious – his RCs are not built by quinsidence – every detail is well measured and lots of thought is put into the proccess. We can’t wait to see the rig he is working on, when it’s ready 😀
After few weeks break, we present to you answers to „5 questions to:..” from someone, who is one of the reasons we can’t wait to get back to Sweden next year 🙂 It’s Jay Leno! 😀

1. How has your RC adventure started and what was your first RC?

I had several toy grade RC’s the best probably being a Tyco buggy when I was young, but I didn’t get into hobby grade RC until around 2000. I had moved to the Northeast of the USA and started oval racing with a Team Associated RC10L and then moved to a Hyperdrive Pro 3. I got pretty deep into racing and then moved to Sweden in 2008 where I transitioned into drifting and rock crawling and now quadcopters as well.

2. Which RC (that you own or owned) is your favorite?

I think it’s always the one that I’m building. I love designing and fabricating and I get a lot of enjoyment out of that creative process. I have RC’s that I treasure and won’t sell but the „next one” is always the favorite. Sadly I have more ideas than time and budget will ever allow for which is why I am always looking for more people to collaborate with.

3. What is your dream RC?

That’s a really tough question. There are definitely some very cool RC’s that I would love to have, most of them having been in the RC Car Action magazine that I would read through over and over and over as a kid. Some that come to mind are an original Gold Pan RC10, Custom Works Dominator, Kyosho Optima Mid and too many others to list.

4. What do you like the most in this hobby?

I think for me the best part of RC is that it is always changing and evolving, especially with rock crawling and drifting. There are always new ideas to experiment with and something new to try to get that last little bit of performance or ability. There are also really great people in the hobby that make it that much better. Now there is so much to work with from a parts point of view and as a designer and fabricator there are so many ways to create things for our RC’s from traditional metal work to CAD and 3D printing. It used to be there was only one or two ways to do something at the very most, sometimes it was even impossible. Now there are often 4 to 5 different ways to do the same thing.

5. What are 4 things that you always take on your RC adventures?

  1. tools like wrenches that have the tips in the handle and pliers
  2. a few spare / repair parts like nuts, screws and zip ties
  3. my phone and camera gear
  4. some good friends

Check out his profiles on:

website rcculture.com
YouTube RCCulture
Facebook RC Culture
Twitter rcculture
Instagram @rcculture

Jest jednym chłopaków, których poznaliśmy w tym roku w Szwecji (i z którym od tamtej pory często rozmawiamy 😉 ).
Ma mnóstwo pomysłów na nowe samochody, buduje w tej chwili przynajmniej jeden nowy pojazd i już planuje kolejne projekty na przyszły rok – zaczynamy myśleć, że nie potrzebuje snu, by żyć, ponieważ najczęściej rozmawiamy w środku nocy 😉 (do tego nosi okulary przeciwsłoneczne.. hm..). Ale tak serio – jego RCki nie są dziełem przypadku – każdy detal jest wymierzony i wszystko jest dokładnie przemyślane. Nie możemy się doczekać, by zobaczyć projekt, nad którym teraz pracuje, już gotowy 😀
Po kilkutygodniowej przerwie, prezentujemy Wam odpowiedzi na „5 questions to:..” od kogoś, kto jest jednym z powodów dla których nie możemy się doczekać powrotu do Szwecji w przyszłym roku 🙂 To Jay Leno! 😀

1. Jak zaczęła się Twoja przygoda z samochodami zdalnie sterowanymi i jaki był Twój pierwszy RCek?

Gdy byłem mały miałem kilka zabawkowych RCków, z których najlepszym był chyba Tyco buggy, ale prawdziwym RC zająłem się dopiero ok 2000 roku. Przeprowadziłem się na północny-wschód Stanów Zjednoczonych i zacząłem brać udział w oval racing z Team Associated RC10L, by później zmienić go na Hyperdrive Pro 3. Całkiem poważnie wciągnąłem się w wyścigi, by następnie przeprowadzić się do Szwecji w 2008, gdzie przerzuciłem się na drift i rock crawling, jak również quadcoptery.

2. Który RCek (z tych, które obecnie posiadasz, lub posiadałeś w przeszłości) jest Twoim ulubionym?

Myślę, że to zawsze jest ten, który aktualnie buduję. Uwielbiam projektować i tworzyć i czerpię dużo przyjemności z tego kreatywnego procesu. Mam RCki, które traktuję jak swoje skarby, i których na pewno nie sprzedam, ale „kolejny” zawsze staje się faworytem. Niestety mam więcej pomysłów niż czas i budżet kiedykolwiek pozwolą mi zrealizować, dlatego zawsze szukam ludzi do współpracy.

3. Jaki jest Twój wymarzony model?

To naprawdę trudne pytanie. Jest na pewno wiele RCków, które chciałbym mieć, większość z nich pojawiłą się w RC Car Action magazine, który mogłem czytać na okrągło jak byłem dzieckiem. Niektóre z tych, które przychodzą mi na myśl to oryginalny Gold Pan RC10, Custom Works Dominator, Kyosho Optima Mid i zdecydowanie zbyt wiele więcej.

4. Co najbardziej lubisz w tym hobby?

Myślę, że dla mnie najlepszą cechą tego hobby jest fakt, że się cały czas zmienia i rozwija, przede wszystkim w temacie rock crawling-u i drift-u. Zawsze pojawiają się nowe pomysły do poeksperymentowania i coś nowego do wypróbowania, by wycisnąć z modelu tą ostatnią odrobinę wydajności czy możliwości. Są też naprawdę świetni ludzie zajmujący się tym hobby, co sprawia, że jest jeszcze lepsze. Obecnie jest tyle rzeczy, z którymi można pracować – z punktu widzenia części i jako projektant i twórca, jest wiele sposobów na kreowanie rzeczy do RC – od tradycyjnej pracy w metalu, po CAD i drukowanie 3D. Kiedyś był jeden czy dwa sposoby, by coś stworzyć, czasem było to wręcz niemożliwe. Obecnie można tę samą rzecz zrobić na 4 czy 5 sposobów.

5. Jakie 4 rzeczy zawsze zabierasz ze sobą na wyprawy RCkowe?

  1. narzędzia, jak klucze, które mają końcówki w rączce i szczypce
  2. kilka zapasowych części jak nakrętki, śrubki czy opaski zaciskowe
  3. mój telefon i kamerę
  4. kilku dobrych przyjaciół

Rzućcie okiem na jego profile na:

website rcculture.com
YouTube RCCulture
Facebook RC Culture
Twitter rcculture
Instagram @rcculture
Może Ci się również spodoba