5 questions to: Richard Derry (KrawlZoneRC)

krawlzonerc

Our today’s guest is the author of one of the best entries in our 1st Birthday/Christmas contest in 2015!
It was not a coincidence, that the picture we got from him (the one above) was so good – he takes one of the most insane RC shots out there. Even though you can clearly see they are edited, they are edited in the best possible way, to make „little cars” stand out and look insanely good! Just check out his Instagram profile or… krawlzone.tv page! Yup – He took over the RC part of this project! 🙂 (if you don’t know KrawlZone – shame on you! Go check it out right now!!!)

If you are more into videos – check out this shot (CLICK) or this (CLICK) and decide for yourself, if his films are worth watching 😉
Ladies and gents – today’s answers for our „5 questions to:..” came to us from Richard Derry aka KrawlZone RC! 🙂

1. How has your RC adventure started and what was your first RC?

My RC adventure started when I was 12 and my mom got me a TYCO Fast Traxx. A few month’s after I got married I bought my first „hobby grade” RC, a Tamiya TT01. A few years after that I traded it for a 2wd Traxxas Slash and I’ve been addicted to any off-road RC ever since.

2. Which RC (that you own or owned) is your favorite?

All of my RC’s that I own are my favorite but right now the one that I’m currently driving the most is my Axial Yeti XL with a Fat Shark FPV system in it

3. What is your dream RC?

Right now the RC I really would like to get my hands on is a Losi 1/5 5ive-T

4. What do you like the most in this hobby?

When I started into this hobby I really enjoyed just going out by myself to relax and drive, it wouldn’t even bother me if something broke either, it was just a time for me to calm down and gather my thoughts. Now when I go out for a leisure RC drive (not when I’m filming for KrawlZoneRC) I take my two boys and enjoy watching them and teaching them how to drive.

5. What are 4 things that you always take on your RC adventures?

I take my:
Phone (camera)
Spare AA batteries
Spare Lipo’s
T Wrench
Allen driver set

Check out his:

Facebook KrawlZone RC
Instagram @krawlzonerc
website krawlzone.tv/category/krawlzonerc
YouTube KrawlZone RC playlist on Krawl Zone

Nasz dzisiejszy gość jest autorem jednego z najlepszych zgłoszeń na nasz 1st Birthday/Christmas contest w 2015!
To nie był przypadek, że zdjęcie, które od niego dostaliśmy (to, które widzicie na górze) było tak dobre – jego fotki są jednymi z lepszych w RCkowym świecie. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka widać, że zostały przerobione, zrobił to w najlepszy możliwy sposób – sprawił, że modele wyglądają niesamowicie! Rzućcie okiem na jego profil na Instagramie lub… stronę krawlzone.tv! Tak – zajmuje się RCkową częścią tego projektu! 🙂 (jeśli nie znacie KrawlZone – wstydźcie się! I zobaczcie co robią w tej chwili!!!)

Jeśli bardziej od zdjęć lubicie filmy – zobaczcie to ujęcie (KLIK) lub to (KLIK) i sami zdecydujcie, czy jego produkcje są warte obejrzenia 😉
Panie i panowie – dzisiejsze odpowiedzi na nasze „5 questions to:..” przesłał nam Richard Derry aka KrawlZone RC! 🙂

1. Jak zaczęła się Twoja przygoda z samochodami zdalnie sterowanymi i jaki był Twój pierwszy RCek?

Moja przygoda z RC zaczęła się gdy miałęm 12 lat i dostałem od mamy TYCO Fast Traxx. Kilka miesięcy po ślubie kupiłem mojego pierwszego „prawdziwego” RCka, Tamiya TT01. Kilka lat później wymieniłem ją na 2wd Traxxas Slash i od tamtej pory jestem uzależniony od wszystkich rodzajów off-roadowych RC.

2. Który RCek (z tych, które obecnie posiadasz, lub posiadałeś w przeszłości) jest Twoim ulubionym?

Wszystkie RCki, które posiadam są moimi ulubionymi. Tym, którym obecnie jeżdże najwięcej jest mój Axial Yeti XL z Fat Shark FPV system.

3. Jaki jest Twój wymarzony model?

Obecnie, RCkiem, na którym chętnie położyłbym swoje ręce jest Losi 1/5 5ive-T

4. Co najbardziej lubisz w tym hobby?

Gdy zaczynałem w tym hobby lubiłem po prostu wyjść samemu, by się zrelaksować i pojeździć. Nie przejmowałem się, czy coś się zepsuje. To był czas na uspokojenie się i zebranie myśli. Teraz, gdy wychodzę z RC w wolnym czasie (gdy nie filmuję dla KrawlZoneRC), biorę moich dwóch chłopców i cieszy mnie patrzenie jak jeżdżą i uczenie ich jak to robić.

5. Jakie 4 rzeczy zawsze zabierasz ze sobą na wyprawy RCkowe?

Biorę mój:
Telefon (aparat)
Zapasowe baterie AA
Zapasowe Lipo-le
T Wrench [klucz do kół]
Allen driver set [zestaw śrubokrętów]

Rzućcie okiem na jego:

Facebook KrawlZone RC
Instagram @krawlzonerc
website krawlzone.tv/category/krawlzonerc
YouTube KrawlZone RC playlist on Krawl Zone
Może Ci się również spodoba